Strona główna » Blog » Jak się pozbyć przeziębienia domowymi sposobami?
  • PayU

Jak się pozbyć przeziębienia domowymi sposobami?

Data dodania: 14-09-2022
Czujesz pierwsze objawy choroby, ale odstrasza Cię myśl o staniu w kolejce do lekarza?
Wypróbuj najlepsze sposoby naszych babć i wylecz przeziębienie domowymi sposobami.
Mamy dla ciebie kilka prostych porad, dzięki którym szybko wrócisz do zdrowia!


Jak się pozbyć przeziębienia domowymi sposobami?


 Domowe sposoby na przeziębienie - pij dużo płynów podczas choroby!

Podczas zwalczania choroby ważnym czynnikiem jest utrzymanie wysokiego poziomu nawodnienia. Pij dużo wody i herbatek ziołowych, które nawilżą gardło i śluzówkę nosa. Jak wyleczyć przeziębienie?– z kubkiem ciepłego napoju! Odpowiednia ilość płynów przysłuży się filtrowaniu organizmu, który szybciej pozbędzie się bakterii.


 Rozgrzewaj się!

Jedną z pierwszych dokuczliwych oznak choroby są dreszcze i uczucie zimna. Oczywiście ciepły kocyk i termofor będą pomocne, ale z wrogiem najlepiej walczyć od środka. Starym sposobem na domową walkę z przeziębieniem jest jedzenie rozgrzewających zup. Polska kuchnia zawsze proponuje w takich sytuacjach rosół lub klarowny barszcz czerwony, ale jeśli wolisz bardziej egzotyczne smaki, możesz zdecydować się na ramen, harirę lub pikantną zupę miso. Bogactwo przypraw warto wprowadzać do diety w sezonie zachorowań. W jednym z naszych poradników sprawdzisz co jeść zimą i jesienią by podnieść odporność.


 

Witamina C w walce z chorobą

O niezwykłych zdolnościach witaminy C wiemy od dawna, ale gdzie poza tabletkami możemy ją znaleźć? Na myśl przychodzą oczywiście cytrusy, dlatego herbatka z cytryną, pomarańczą i limonką będzie zawsze dobrym rozwiązaniem. Z mniej oczywistych źródeł wymieńmy pietruszkę (która witamy C ma nawet więcej niż cytryna!), maliny, owoce dzikiej róży, paprykę żółtą i czerwoną, kiwi, brukselkę, brokuły i jarmuż. Jeśli musisz wrócić do zdrowia w ekspresowym tempie, warto na śniadanie przygotować sobie odżywcze smoothie z pietruszki, jarmużu, malin, imbiru i łyżki miodu.

 

Cebula i czosnek: duet na przeziębienie

W domowej walce z chorobą ukojenie przyniosą…czosnek i cebula. Dawno temu, chcąc pozbyć się kataru, nasze babcie wkładały sobie do nosa obrany ząbek czosnku i pozwalały jego ostremu zapachowi przeciwdziałać męczącej wydzielinie. Nie jest to może przyjemna terapia, jednak wystarczy ponoć korzystać z niej dziesięć minut dziennie, by szybko zauważyć pierwsze efekty. Warto pamiętać, by nie wpychać czosnku zbyt głęboko, a jedynie pozostawiać go przy wejściu do dziurki. Jeśli chcesz wypróbować mniej inwazyjny sposób, posiekaj drobno główkę cebuli i zmieszaj ją z kilkoma łyżkami miodu. Po upływie doby odsącz mieszankę i spożywaj trzy łyżeczki syropu dziennie. Mieszankę możesz przechowywać w lodówce nawet dwa tygodnie. Ten domowy sposób na leczenie gardła jest w pełni bezpieczny dla najmłodszych i seniorów.

 

 Okłady na gorączkę

Gdy czujesz się chory, konieczne monitoruj poziom temperatury swojego ciała. Jeśli zacznie dokuczać ci gorączka, stosuj chłodne okłady na czoło i najbardziej rozpalone miejsca. Możesz wykorzystywać do tego wilgotną ściereczkę lub kompresy z lodem. Nie przesadź jednak i jeszcze zanim zaczniesz odczuwać ból, koniecznie zrób przerwę. Jeśli mimo to temperatura będzie rosnąć, zdecyduj się na wizytę u lekarza, ponieważ może okazać się, że przeziębienie zmienia się w poważniejszą chorobę.

 

Płukanki na bolące gardło

Gdy zaczynasz odczuwać suchość, podrażnienie lub ból gardła, działaj jak najszybciej. Tabletki do ssania często wysuszają śluzówkę i nie pozwalają w pełni monitorować choroby ze względu na zawarte w nich środki przeciwbólowe. Jak leczyć przeziębienie tą metodą? – Najlepszym sposobem będzie płukanie gardła mieszanką kilku łyżeczek soli i ciepłej wody, która ma właściwości antybakteryjne i dezynfekujące. Możesz też płukać gardło wcześniej ostudzonym naparem z szałwii, która działa odkażająco i zwalcza stan zapalny.


 

Zdrowotne powietrze

Duży wpływ na stan naszych dróg oddechowych ma wdychane powietrze. Zadbaj o to, by w pomieszczeniu, w którym przebywasz, powietrze było odpowiednio nawilżone. Jeśli nie posiadasz specjalistycznego nawilżacza, ustaw przy kaloryferze miskę z gorącą wodą i dodaj do niej kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Pamiętaj też, by często wietrzyć mieszkanie, ponieważ wszystkie otaczające cię bakterie i wirusy kumulują się właśnie w domu.


 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu