Miodny Szlak - produkty
Twój sklep ekologiczny
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Prawidłowa pielęgnacja włosów kluczem do pięknego wyglądu

Kontakt
 • „NatureaTao” Sp. z o.o.
  Kamianna 50
  33-336 Łabowa
  NIP: 7343581046

 • E-mail:handel@markoweprodukty.pl
 • Telefon576 640 500
  885 111 717
 • Godziny działania sklepuPoniedziałek - Piątek: 8.00 - 16.00 Sobota / Niedziela: nieczynne
Cennik
Pobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS

Prawidłowa pielęgnacja włosów kluczem do pięknego wyglądu

Data dodania: 26-07-2022

Mycie włosów to prosta czynność, przez wiele osób wykonywana nawet codziennie. Niestety często podczas mycia włosów popełniamy błędy i nieświadomie wpływamy na pogorszenie ich kondycji. W dzisiejszym wpisie znajdziesz wiele wskazówek, z których dowiesz się, jak prawidłowo myć włosy i jakich błędów unikać, by nie pogarszać ich kondycji i wyglądu.

 Jak często myć włosy?

Powszechnie panującym mitem, który od wielu lat próbuje się obalić jest, że włosów nie powinno myć się codziennie, bo wtedy zaczynają szybciej się przetłuszczać. Z jednej strony może być to prawdą, bo jeśli będziemy myć włosy codziennie i używać do tego mocno oczyszczających szamponów, możemy naruszyć naturalną barierę ochronną skóry głowy. W efekcie zacznie ona produkować większą ilość sebum i włosy szybciej będą traciły świeżość. Ale jeśli stosujemy delikatne szampony, a mamy włosy, które wymagają częstego odświeżania, to nie ma przeciwwskazań, by tego nie robić. Nieprawdą jest też, że jeśli mamy przetłuszczające się włosy, to powinniśmy z nimi przechodzić jak najdłużej, żeby przetłuszczały się wolniej. Absolutnie nie powinniśmy tego robić, bo raz, że tłuste włosy nie wyglądają estetycznie, a dwa –nagromadzone na głowie łój, sebum i zanieczyszczenia będą zatykać pory skóry i osłabiać cebulki, co spowoduje wypadanie włosów. Oczywiście możemy spróbować opóźnić mycie włosów o jeden dzień, ale lepiej nie czekać z ich umyciem dłużej.


 

Jak prawidłowo myć włosy?

Krok 1. Zanim przystąpisz do mycia włosów, dokładnie je rozczesz. Dzięki temu podczas mycia włosy będą się mniej plątały, szybciej je zmoczysz i łatwiej rozprowadzisz na nich szampon.

Uwaga! Rozczesywanie włosów przed myciem nie dotyczy włosów kręconych, które rozczesujemy tylko na mokro, gdy jest na nich odżywka.

Krok 2. Ustaw temperaturę wody tak, żeby nie była ani zimna, ani za gorąca. Zbyt zimna lub za gorąca woda źle wpływa na skórę głowy, gruczoły łojowe i osłabia włosy. Zwilż dokładnie skórę głowy i włosy.

Krok 3. Rozmasuj delikatnie szampon na skórze głowy. Nie drap skóry, nie trzyj włosów. Spływająca z głowy piana oczyści włosy, ale jeśli uważasz, że należy umyć je dokładniej, głaszcz włosy pianą w kierunku ich wzrostu.

Krok 4. Jeśli jest taka potrzeba podziel mycie włosów na dwa etapy: mycie wstępne i mycie zasadniczne. Podczas mycia wstępnego rozluźnia się cząsteczki brudu i znajdujących się na włosach pozostałości kosmetyków, np. lakieru do włosów. Na tym etapie szampon bardzo słabo się pieni i możesz mieć wrażenie, że jest go na włosach za mało. Po opłukaniu włosów po myciu wstępnym, przejdź do drugiego etapu i wykonując kilkuminutowy masaż, dokładnie oczyść skórę głowy i włosy.

Krok 5. Dokładnie spłukuj szampon z głowy i włosów, używając do tego dużej ilości ciepłej wody.

Krok 6. Osusz włosy, odciskając nadmiar wody miękkim ręcznikiem. Nałóż na włosy odżywkę, balsam lub maskę. Ważne, żeby na tym etapie woda nie ściekała z włosów, bo może rozrzedzać odżywkę lub maskę, osłabiając w ten sposób ich działanie.

Krok 7. Mycie włosów po wypłukaniu odżywki/balsamu/maski zakończ chłodną wodą lub płukaną, których zadaniem będzie domknięcie łusek włosa.

Krok 8. Delikatnie odsączaj nadmiar wody, ale nie trzyj włosów ręcznikiem, nie skręcaj ich w supeł, nie obwiązuj na ścisło ręcznikiem. Mokre włosy są bardzo wrażliwe i podatne na uszkodzenia, a w ten sposób możesz je bardzo szybko uszkodzić. W odsączaniu włosów z wody pomocny będzie miękki ręcznik z bawełny, ręcznik muślinowy albo bawełniany t-shirt.

Krok 9. W wilgotne końcówki włosów wetrzyj olejek lub ochronne serum i pozwól im naturalnie wyschnąć.


 


 

Tych błędów staraj się unikać


 

myj włosy ciepłą, a nie gorącą wodą

 • po każdym myciu włosów stosuj odżywkę, a przynajmniej raz w tygodniu nakładaj na nie maskę. Jeśli uważasz, że odżywka obciąża Twoje włosy – nakładaj ją przed myciem.

 • szampon dobieraj przede wszystkim do skóry głowy – pamiętaj, że szampon ma przede wszystkim oczyszczać. Od odżywiania i nawilżania włosów jest odżywka.

 • do codziennego mycia włosów stosuj delikatne szampony na bazie naturalnych składników

 • unikaj szamponów z silikonami

 • podczas mycia włosów nie drap skóry głowy i nie szoruj włosów – w ten sposób podrażniasz skórę głowy i uszkadzasz strukturę włosów

 • zamiast wykręcać i mocno wycierać włosy, odsączaj z nich wodę miękkim ręcznikiem lub bawełnianym t-shirtem

 • jeśli masz na włosach sporo kosmetyków z emolientami albo kosmetyków stylizacyjnych, zamiast wylewać na nie pół butelki szamponu, podziel mycie włosów na dwa etapy

 • myj włosy tak często, jak tego potrzebują, ale jeśli nie ma takiej potrzeby, nie myj ich codziennie


 


 

Prawidłowe mycie włosów wcale nie jest skomplikowane, jednak na pewno wymaga od nas trochę większej uwagi i nie powinna być to czynność wykonywana na szybko. Pamiętaj o tym, bo mycie włosów może uszkadzać strukturę włosów i nawet stosowane w dalszym etapie kosmetyki pielęgnacyjne mogą okazać się niewystarczające, by te uszkodzenia naprawić.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Waluta
Chmura tagów
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu